Cílem nového projektu kolektivního systému ELEKTROWIN, který nese název Firma A++ , je zajistit přímé propojení regionálních společností, jež chtějí předat staré elektro k recyklaci, se zpracovateli v nejbližším okolí, kteří umožňují pracovní uplatnění handicapovaným.
Projekt byl spuštěn začátkem letošního roku nejprve v Moravskoslezském kraji. Jen tady registrují úřady práce na devět tisíc handicapovaných lidí, kteří by mohli pracovat v chráněných dílnách. Míst, která by pro jejich zaměstnávání byla vhodná, ale není ani tři sta.
Na severní Moravě a ve Slezsku se do projektu od začátku roku 2014 zapojily už tři desítky firem, které tím pomáhají zajistit práci desítkám handicapovaných zaměstnanců chráněných dílen v Opavě a Bruntálu. Postupně se přidávají i podniky z dalších regionů.
Zatím se připojili podnikatelé z Jihočeského a Pardubického kraje, spotřebiče od nich zpracovávají handicapovaní z chráněné dílny v Týně nad Vltavou a S-Firmy v Moravanech.
Šedesát tun pro opavskou charitu
Díky projektu přibyla práce například Chráněné technické dílně opavské charity ve Velkých Hošticích. Ročně zde zpracují na 500 tun odpadu včetně nebezpečného, prostřednictvím společnosti ELEKTROWIN se sem loni dostalo ke zpracování zhruba 10 tun spotřebičů.
„Letos už je to kolem 60 tun, a to také díky projektu Firma A++ ,“ vypočítává vedoucí střediska Tomáš Schaffartzik.
Podle Schaffartzika se do Velkých Hoštic dřív nedostával ke zpracování prakticky žádný materiál z Opavska. „Teď jsme si nasmlouvali vlastního dopravce, který k nám sváží také spotřebiče z firem zapojených do projektu,“ pochvaluje si.
Pracovníci hoštické chráněné dílny dokážou rozebrat na prvočinitele prakticky cokoli – od fénu po pračku. Výjimkou jsou například chladicí zařízení, k jejichž recyklaci je zapotřebí vysoce specializovaná technologie. Malých spotřebičů, jako jsou právě fény, ale přibývá teprve v poslední době.
V prostorách chráněné dílny funguje zároveň sběrný dvůr, kam lidé z okolí odkládají vysloužilé spotřebiče přímo. Teprve když před jeho vstupní bránu ELEKTROWIN přistavil speciální červený kontejner na drobné elektro, uvědomili si místní ve větší míře, že ani tito malí domácí pomocníci nepatří do běžné popelnice.
„Za rok už jsme jich díky tomu zpracovali půldruhé tuny,“ oceňuje Tomáš Schaffartzik.
Proč se zapojují firmy?
Jedním z prvních podniků, které se do projektu Firma A++ zapojily jako dodavatelé spotřebičů pro chráněné dílny, byl FORMPROJEKT, spol. s r. o., z Fulneku.
„ Je žádoucí, aby se i malé a střední firmy podílely na společenské odpovědnosti a dokázaly se podílet na podpoře sociálních projektů,“ říká Radka Pavlíčková, která má ve firmě společně s ekologem v kompetenci nakládání s elektroodpadem . „Ostatně filantropie je součástí společenské odpovědnosti firem a současně jednou z aktivit, kterou se společnost zavázala ve svém podnikatelském plánu,“ doplňuje.
„Zaměstnanci jsou běžně zvyklí třídit jakýkoliv odpad, v případě elektroodpadu jsme tentokrát zvolili možnost zapojit se do projektu Firma A++ a využít služeb chráněných dílen,“ vysvětluje jednatel společnosti Miroslav Fiebrich. „ Za naši společnost můžeme zapojení do projektu doporučit,“ dodává.
Zapojení do projektu je jednoduché
Recyklační program Firma A++ je řešením sběru vysloužilých elektrospotřebičů ve firmách. Nabízí možnost snadné recyklace nejen firemních vysloužilých elektrozařízení bez nutnosti jízdy do sběrného dvora či specializovaného místa zpětného odběru. Navíc firmy mohou zapojit do sběru spotřebičů i své zaměstnance.
Výhodou je i jednoduchý systém objednání svozu už při minimálním počtu vysloužilých elektrospotřebičů, které jsou zdarma svezeny do chráněných dílen.
Uvítáme, když se součástí projektu Firma A++ stanou i další podnikatelské subjekty ve zmiňovaných krajích i dalších regionech České republiky.
Připojit se k němu je velmi jednoduché. Registraci je možné provést elektronicky on-line, nebo fyzicky vyplněním vytištěného formuláře. Další informace o projektu jsou k dispozici na internetové adrese: www. firmadveplus.cz