Přihlášení pro akcionářePřihlášení Recos 4EN
Úvodní strana O nás Newsletter Newsletter 2017 Budou spotřebiče chytřejší než my?

Budou spotřebiče chytřejší než my?

Sto let a víc: to je celkem běžná doba, co uběhla od vynalezení spotřebičů, které dnes doma běžně používáme. Na základních technických principech jejich fungování se za tu dobu nic zásadního nezměnilo. Stále je pohání elektřina, jen v rozvodné síti je trochu jiné napětí. Pod jejich plášti, které jsou dnes také z trochu jiných materiálů, ale plíživě probíhají dalekosáhlé změny.

Už v roce 1911 se začaly v USA prodávat první lednice určené skutečně pro domácí využití. Pokusy vynálezců učiněné do té doby se spíš než do kuchyní hodily do továrních hal. I když i ty „zmenšené“ zabraly docela dost místa. Kompresor se umisťoval do sklepa, chladicí box do kuchyně. Jinak by totiž hospodyně neslyšely vlastního slova, jak byl agregát hlučný.

Nebo takový vysavač. Od prvních pokusů, poháněných ještě spalovacím motorem, se k elektrické verzi pracující na principu filtrace přes plátěný vak propracoval v roce 1906. Tehdy začal předchůdce dnešních pilířů domácích úklidových flotil vyrábět Werner von Siemens. Elektromotor a filtry, byť různé konstrukce, najdete ve vysavačích i dnes.
Něco zásadního ale přeci jen přibylo. Některé dnešní vysavače, ledničky, ale třeba ani zahradní sekačky už vás ke svému fungování vlastně ani nepotřebují. Jasně, musíte je vybrat, koupit a zapojit. Tím to ale zhusta končí. Ty potvory jsou totiž čím dál samostatnější a chytřejší.

A bude hůř.

Robotický vysavač, který se sám rozhodne, kudy vedou nejkratší cestičky k dokonalému vysmejčení celé podlahy? No prosím, ať si šuká po seknici, jak je mu libo. Naše životní cesty tím nijak nekříží.

Sekačka jakbysmet. Komu by chybělo chození po zahradě sem a tam při 30 stupních ve stínu? Jen ať se ta samočinná doveda stará, jak umí, hlavně když trávník vypadá dokonale.

Proti ledničce, která pohlídá, jestli vám nedochází vejce, nemůžete koneckonců také nic namítat. Kdo si to má všechno pamatovat… Když docházející potraviny zároveň hned objedná u nějaké rozvážkové služby, co jich je dnes všude spousta, tím líp.

Ale co když ta přechytralá bílá bedna dojde k názoru, že byste si měli hlídat cholesterol? V tom případě na omeletu zapomeňte. Místo ní si můžete udělat zdravý salát. Nejspíš na něj ve své lednici najdete spoustu ingrediencí.

Až pak uvidíte výpis ze svého bankovního účtu, nemělo by vás překvapit, že platby za dodávky potravin nějak narostly. Vaše lednice přeci nebude objednávat jen tak nějaký polníček nebo rukolu, ale jedině produkty v bio kvalitě.

A to ještě není zdaleka všechno. Spotřebiče budoucnosti budou nejspíš komunikovat také mezi sebou, aby zajistily optimální chod vaší domácnosti a tím i vaše osobní blaho. K tomu může patřit nejen úprava jídelníčku, ale třeba i ovlivňování diváckých preferencí.

Plánovali jste koukat na hokej? Vaše televize po konzultaci s ledničkou rozhodne, že vhodnější je balet. Inteligentní přímotopy dospějí k závěru, že jste příliš zchoulostivěli, a sníží vám pokojovou teplotu z 23 na 18 stupňů. Jen se pěkně otužujte. Bojler nebude moci zůstat stranou, takže na horkou sprchu po tom všem zapomeňte…

Že je vždycky můžete odvézt na sběrný dvůr a pořídit si jiné, co vám nebudou mluvit do života? A myslíte, že se nechají?

Zpět na Newsletter 2017